Opracowano z wykorzystaniem programu US Army CLS course – podkurs ISO 875. Szkolenie zgodne z najnowszymi wytycznymi Amerykańskiego Komitetu Tactical Combat Casualty Care.
Kurs TECC realizowany jest dla osób i jednostek w środowisku cywilnym MSWiA oraz strukturach systemu zarządzania kryzysowego np. Straż Miejsca, Służba Ochrony Lotniska, Służba Ochrony Kolei, Służba Ochrony Metra, Agencje Ochrony zespoły i jednostki współpracujące z Państwowym Ratownictwem Medycznym oraz pozostałe osoby zainteresowanie tematem szkolenia.
Kurs ma zaprezentować i zaznajomić jego uczestników z procedurami wojskowymi TCCC (CLS) i sposobami jego wykorzystania w środowisku cywilnym. Szczególny nacisk został położony na obowiązującą w ratownictwie pola walki procedurę MARCHE będącą schematem postępowania i ustalania priorytetów podczas udzielania pierwszej pomocy.
Kurs przewidziany jest dla osób z, jak również bez wykształcenia medycznego i przygotowuje uczestników w zakresie udzielania pierwszej pomocy medycznej oraz procedur wykraczających poza cywilne szkolenie z zakresu pierwszej pomocy.
Koncentruje się wokół zagadnień związanych z najczęściej występującymi urazami i obrażeniami oraz uczy procedur niezbędnych do ratowania życia i zdrowia w sytuacjach kryzysowych (np. ataki terrorystyczne, zagrożenia imprez masowych, katastrofy, kataklizmy) a także stabilizacji stanu poszkodowanych w oczekiwaniu na przybycie zespołu medycznego lub ewakuacji.
Nauczenie uczestników kursu procedur i zasad postępowania, w umiejętności pozwalające na ratowanie życia i udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia kryzysowego obniżając ryzyko pogorszenia stanu zdrowia poszkodowanych oraz ich śmierci.
Tematyka:
1.) Założenia i priorytety TECC
2.) Protokół MARCHE – procedura kolejności działań ratunkowych
3.) Krwotoki rodzaje i sposoby i zaopatrzenia
- stazy taktyczne
- opatrunki hemostatyczne
3.) Sposoby zapewnienia drożności dróg oddechowych
- przyrządowe
- bez przyrządowe
4.) Ocenia parametrów życiowych
5.) Odma rodzaje i sposoby odbarczenia
- opatrunki okluzyjne
- opatrunki wentylowe
- opatrunki improwizowanie
6.) Rozpoznanie i leczenie wstrząsu hipowolemicznego
- fazy rozwoju wstrząsu, objawy i zapobieganie
7.) Hipotermia – rozpoznanie i leczenie
8.) Założenia karty medycznej
9.) TRIAGE - segregacja medyczna i wypadki masowe
10.) Ewakuacja rannego za pomocą noszy
11.) Ćwiczenia – symulacje zdarzeń
12.) Egzamin
Wyposażenie obowiązkowe: Ubiór do wykorzystania w warunkach „brudnych”. System kieszeni zapewniający przenoszenie środków medycznych/opatrunkowych.
Wyposażenie opcjonalne: pas, kamizelka lub szelki taktyczne, indywidualny pakiet medyczny.
W przypadku służb pracujących na co dzień w uposażeniu taktycznym zalecamy ubiór w taki samym oprzyrządowaniu.
20h zajęć teoretycznych i praktycznych
Wyżywienie i zakwaterowanie we własnym zakresie.
Egzamin, składaja się z części teoretycznej oraz praktycznej. Część teoretyczna egzaminu to test wielokrotnego wyboru, zaś praktyczna to scenariusz symulujący sytuację zdarzenia kryzysowego.
W przypadku nie zaliczenia części pisemnej, jeżeli ilość błędów nie była większa niż trzy od minimalnej zakładanej do zaliczenia testu, uczestnik kursu ma prawo do poprawienia egzaminu pisemnego.
Nie zaliczenie testu z większą ilością błędów lub nie zaliczenie poprawki nie dopuszcza do części praktycznej i powoduje zakończenie kursu z wynikiem negatywnym. Nie zaliczenie części praktycznej powoduje zakończenie kursu z wynikiem negatywnym.
Po pozytywnym zaliczeniu obu części egzaminu, uczestnik kursu otrzymuje certyfikat potwierdzający ukończenie kursu, który jest ważny przez okres 5 lat od daty wystawienia.
KOSZT KURSU OD OSOBY - 400zł brutto
|
SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE TERMINY |
Zapraszamy!